Ul.Korunní 810/104, Praha-Vinohrady
+420 777 52 88 99

Viniry a fazety

Hlavní » Služby » Viniry a fazety

Fazeta (veneer) je vrstva materiálu, která se umisťuje na zub s cílem zlepšit jeho vzhled, nebo k ochraně povrchu zubu před poškozením. Vytváření porcelánových fazet patří k špičkovým technologiím ve stomatologii. Při jejich výrobě se používají nejmodernější stroje a materiály.

Podstatou metody je, že na předem ošetřený zub se přikládají tenké porcelánové destičky (tloušťky 0,3 až 0,5 mm), ty se poté upevňují cementem. Díky tomu je možné dosáhnout krásný kosmetický efekt: fazeta je schopná poskytnout zubu dokonalý tvar a barvu. Zub s hotovou fazetou snese velké zatižení.

Způsob provedení práce

Nejprve je zapotřebí konzultace se zubním lékařem, který rozhodne, zda je použití porcelánových fazet ve vašem případě vhodné. Proces výroby a instalace fazet trvá přibližně jeden týden.

Zub (zuby), na který se bude nasazovat fazeta, musí být speciálně ošetřený. K tomu se z předního povrchu zubu odstraňuje tenká vrstva skloviny stejně silná jako fazeta. Tento postup zub netraumatizuje a neoslabuje. Po opracování zubu udělá lékař jeho otisk, podle kterého pak laboratoř vyrobí fazetu.

Laboratoř vyrábí stálé fazety asi týden, proto na tuto přechodnou dobu uděláme hned v ordinaci fazety dočasné, s kterými pacient odejde a překlene dobu čekání.

Až bude trvalá fazeta hotová a její kvalita zkontrolovaná lékařem, musí být připevněna na připravený zub.

Po nasazení fazet dělá zubní lékař poslední úpravy vzhledu: vyhlazuje kontury, provádi zkoušku skusu, atd.

V některých případech je možné, aby lékař sám v ordinaci zhotovil stálé fazety bez pomoci laboratoře. Tato procedura trvá jeden den. Ale upozorňujeme že takto vyrobené fazety jsou podle zkušenosti mnoha zubních lékařů méně odolné a působí více uměle.

Kdy lze fazety použít?

Použití fazet umožňuje dosáhnout vysokého kosmetického efektu při různých defektech povrchu a barvy zubů, jako jsou například:

- odštípnutí skloviny

- mezery mezi zuby

- klínové defekty

- opotřebení (abraze)

- porušení tvaru zubů

- staré výplně, které jsou barvou odlišné od normálního zubu

- vady barvy zubů spojené s fluorózou

- "tetracyklinové zuby"

- následky traumat nebo ošetření kořenových kanálků

Kontraindikace k použíti fazet

Porcelánové fazety nelze používat:

- při kazivých onemocněních zubů a onemocnění dásní, nejdříve je zapotřebí vyléčit tyto nemoci

- v případě značných defektů zubu, kdy se ztratila jeho větší část, nebo uvolnění zubu

- zuby s velkými defekty skloviny a značným opotřebením, včetně předchozích pokusů nasadit fazetu

- stav, který se nazývá "bruxismus" - zvyk pacienta skřípat zuby

Výhody fazet:

Porcelánové fazety mají řadu výhod oproti jiným metodám stomatologické kosmetologie.

- Na porcelánových fazetách nebývají žádné skvrny. Porcelán je hladký a nepropustný materiál, proto na jeho povrchu nevznikají skvrny, obarvení nebo zakalení. Tento materiál se nebojí červeného vína, tabáku, kávy a čaje.

- Fazety dávají zubu přirozený zdravý vzhled za cenu minimálního broušení. To je způsobeno tím, že použitý stomatologický porcelán přesně napodobuje vlastnosti povrchové vrstvy zubu - skloviny.