Ul.Korunní 810/104, Praha-Vinohrady
+420 777 52 88 99

Protetika

Hlavní » Služby » Protetika

Cílem protetické stomatologie je obnovení zubů pro maximální zlepšení jejich funkčnosti a estetiky.

K čemu vedou chybějící zuby?

- Porucha funkce žvýkání vyvolává nebo komplikuje existující gastrointestinální onemocnění.

- U zbylých zubů dochází k přetížení při žvýkání, stávají se pohyblivé.

- Zbývající zuby se přesouvají ve směru chybějících, mění svou polohu v zubním oblouku a tím se komplikuje následná léčba.

- Alveolární výběžek čelisti v oblasti dlouhodobě chybějících zubů se objemově zmenší (se sníží), což komplikuje fixaci snímatelné náhrady.

- V důsledku posunutí zubů se mění skus, což může vést před protetickou léčbou k dlouhodobé ortodontické léčbě.

- Změna tvaru obličeje a tím vzhledu pacienta.

Typy náhrad v protetice

V zubním lékařství existují snímatelné a nesnímatelné náhrady. K nesnímatelným zubním náhradám patří porcelánové fazety, porcelánové inlaye, onlaye, overlaye, korunky a můstky fixované na zubech, korunky a můstky fixované na implantátech. Tyto zubní protézy jsou připevněny k zubům pomocí speciálních cementů a nejsou snímatelné po celou dobu životnosti. Snímatelné zubní náhrady jsou náhrady z různých typů plastů, náhrady na teleskopických korunkách a sponové náhrady. Tyto zubní protézy se musí kvůli denní hygieně alespoň 2 krát denně sundat.

Technologie používané pro náhrady předních zubů

Přední zuby jsou ve viditelné, esteticky důležité oblasti! Rekonstrukce přední části zubního oblouku vyžaduje nejen speciální uměleckou zručnost zubního lékaře a zubního technika, ale také dobře koordinovanou týmovou práci.

Nejlépe se osvědčily keramické korunky na základě oxidu zirkoničitého nebo dikřemičitanu litia. Tyto korunky jsou velmi odolné a mají přirozený vzhled, protože jsou schopné propouštět světlo hluboko do keramické struktury. Absence kovu je dělá naprosto biokompatibilními. Tento materiál nikdy nevyvolává alergickou reakci a kovovou pachuť v ústech, nevytváří efekt "modrého" nebo černého okraje korunky (dásně), neobarvuje kořeny zubů.

Porcelánové fazety jsou ideální pro korekci tvaru, barvy a postavení předních zubů.

Korunky používané pro nahrazování stoliček

Pro obnovení skupiny stoliček používáme metalokeramické korunky a korunky na základě oxidu zirkoničitého. Funkčně jsou totožné, dokonale zvládají žvýkání. Rozdíl mezi nimi je v tom, že druhá z nich neobsahuje kov. Obě jsou pevné a odolné.

Inlay, onlay, overlay se používají v zubním lékařství pro uzavření velkých vybroušených kazů u stoliček. Pokud do hlubokého kazu uděláme obyčejnou výplň, hrozí prasknutí zubu. V tomto případě musí být zub často odstraněn. Dochází k tomu proto, že výplňový materiál se během zatížení stlačuje ve svislém směru, ale rozšířuje se ve vodorovném směru. Tento vodorovný tlak vede k odlomení stěny. Porcelán se, na rozdíl od výplňových materiálů, během žvýkání nedeformuje a zbytečně netlačí na stěny zubu. Svými fyzikálními a chemickými vlastnostmi je materiál velmi podobný zubní sklovině.

Při opravách velkých a hlubokých kazů na stoličkách doporučujeme výhradně keramické náhrady pro jejich odolnost!

Co je lepší pro nahrazení jednoho, či dvou chybějících zubů: můstek nebo implantát?

Samozřejmě implantát! Implantáty nám umožní dosáhnout co nejpřirozenějších výsledků. Na implantát (nově vytvořený samostatný kořen) se nasadí korunka, nezávislá na ostatních zubech, umožňuje to dobrou hygienu kolem celého zubního prostoru. Jakákoliv můstková konstrukce zahrnuje spojení několika zubů dohromady. Chcete-li mít můstek, zubní lékař musí obrousit sousední zdravé zuby vedle chybějícího. Během žvýkání na obroušené zuby působí obrovská zátěž a ony se mohou rozpadat. V místě, kde býval zub, dochází k poklesu kostí a atrofii čelisti.

To může vést k odstranění opěrných zubů. V případě problému s jedním z opěrných zubů se musí sundat celý můstek, což bývá nepříjemné.

Jaké varianty přicházejí v úvahu při úplné absenci zubů

V tomto případě existují dva způsoby řešení: implantáty s korunkami, nebo celková snímací náhrada. Výhody implantátů spočívají v tom, že náhrady na nich fixované jsou pevné, nesnímatelné a pacient má pocit vlastních zubů. Pro upevnění celé konstrukce stačí zavést do čelisti 4 až 6 implantátů. Je to poměrně složitá práce vysoce kvalifikovaných specialistů od implantologa, ortopeda až k zubnímu technikovi. Tento postup je samozřejmě dražší, ale výsledek stojí za to. Váš chrup bude nejen plně funkční, ale bude vypadat naprosto přirozeně.

Ve výjimečných případech nelze využít popisované metody a pak nabízíme pacientovi celkovou snímací náhradu. Tento druh protetiky je levnější, ale pacient si na náhradu musí trochu přivyknout. Pro větší komfort můžeme nabídnout protézu s měkkým základem místo obvyklého tvrdého.

Péče o zubní protézy

Péče o zubní protézy je stejně důležitá jako péče o vlastní zuby. Na zubních protézách (jako na zubech) se tvoří plak a zubní kámen, které mohou vést k zánětu dásní, a tak ovlivnit životnost náhrady.

Existuje množství hygienických prostředků pro udržování vlastních zubů i protézy: kvalitní kartáček, irigátor, různé mezizubní kartáčky, dentální nitě a pod.

Zvláště pro snímací náhrady lze doporučit speciální čistící gely a tablety, které efektivně odstraní nečistoty z povrchu i z hůře dostupných částí protézy.

Zvláštní pozornost vyžadují náhrady na implantátech. Pro ně existují speciální mezizubní kartáčky, irigátor na proplachování poddásňového prostoru a antiseptická ústní voda.

O optimální péči je vhodné poradit se se zubním lékařem nebo dentálním hygienistou.