Ul.Korunní 810/104, Praha-Vinohrady
+420 777 52 88 99

Endodoncie

Hlavní » Služby » Endodoncie

Ošetření kořenových kanálků

Uvnitř zubu je malý prostor, kde se nacházejí krevní cévy a nervová zakončení. Procházejí kořenem zubu dovnitř, rozprostírají se přes celou jeho délku. Jestliže se neléčí zubní kaz, infekce se dříve nebo později dostane k nervu a vznikne jeho zánět.

Symptomy, které vyžadují ošetření kořenových kanálků zubu jsou obecně bolest zubů nebo bolest/otok dásní u jakéhokoliv zubu vedle. Dostane-li se onemocnění do chronického stádia a zub nebolí, je ošetření kořenových kanálků stejně nutné.

Zánět doprovázený otokem nervu vede k silné bolesti. Někdy bolí celá strana čelisti, a proto je obtížné určit správný zub.

Pokud bolest nekončí a dokonce se zvyšuje v noci, znamená to, že se zánět šíří do dalších kanálků. V této fázi je nutné obrátit se na zubního lékaře, pokud nechcete, aby infekce postoupila z kořenového kanálku do čelistní kosti. Jen prášky proti bolesti infekci nevyléčí. Léčba zánětu kosti v okolí vrcholu kořene zubu je delší a náročnější. Nezačne-li odborné léčení, hrozí chronické onemocnění kosti.

Hluboký kaz, to je vždy potenciální zánět nervu. Včasné ošetření zubních kanálků předchází ztrátě zubu. Jednoduchá prohlídka zubů jednou ročně, vám zachrání nervy v doslovném i přeneseném významu slova.

Schéma ošetření kanálků

Před zahájením léčby udělá lékař snímek zubu digitálním rentgenem. Tyto snímky umožní přesně diagnostikovat a naplánovat léčbu, protože je nutné uvidět, najít a následně vyléčit VŠECHNY kanálky v nemocném zubu. Jinak bude léčba neúčinná.

Tento postup je složitý, jelikož systém kořenových kanálků je těžko přístupný a variabilní.

Pokud nejsou změny v kosti za vrcholem kořene, léčba kanálků probíhá obvykle následovně.

Po anestezii izolujeme zub speciální latexovou blánou-koferdamem, změříme délku kořenů elektronickým apexlokátorem RAYPEX 5, odstraníme nerv, zprůchodníme a vyčistíme kanálek po celé délce. Poté kanálek sterilizujeme a důkladně vyplníme teplou gutaperčou. Znovu zrentgenujeme.

Po endodontickém ošetření je zub obvykle oslabený a je nutná kvalitní korunka, v lepším případě plomba s čepem.

Lékaři naší kliniky DENTIO díky svým zkušenostem a schopnostem si poradí i se složitými případy (křivé a nadpočetné kanálky, přeléčení starších ošetření atd.).

Kvalitní práci nám také umožňuje používání speciálních lupových brýlí s chirurgickým světlem.