Ul.Korunní 810/104, Praha-Vinohrady
+420 777 52 88 99

Dentální hygiena a prevence

Hlavní » Služby » Dentální hygiena a prevence

Nedílnou součástí jednotlivých preventivních programů na naší klinice je profesionální ústní hygiena (profesionální hygienické čištění zubů). Plán preventivních opatření se vypracovává na základě výsledků komplexního vyšetření pacienta a závisí na individuálních vlastnostech jeho organismu: pohlaví, věku, stavu dutiny ústní, výsledcích mikrobiologického vyšetření(náchylnost k rozvoji zubních onemocnění).

Hlavní klinický preventivní úkon je profesionální hygienické čištění zubů ultrazvukem, které vykonává zubní lékař nebo dentální hygienista/hygienistka. Zubní sklovina na mikroskopické úrovni má nepravidelný povrch, a pokud si pacient nebude pravidelně čistit zuby, bílkoviny obsažené ve slinách a potravinách se usazují na povrchu zubů a vytvářejí povlak. Tento povlak je základem plaku, který se po mineralizaci stává zubním kamenem. Pravidelná profesionální hygiena dělá sklovinu hladkou, což přispívá k jejímu zpevnění (zlepšují se podmínky pro remineralizaci), zároveň vrací sklovině její přirozenou barvu.

Pomocí ultrazvuku hygienista odstraňuje tvrdý zubní plak, pak proudem vzduchu s malými částicemi speciálního prášku důkladně a jemně čistí měkký zubní plak a končí leštěním všech plošek zubů speciálními leštícími pastami. Výsledkem je, že zuby získávají svou přirozenou barvu.

Po hygienickém čištění se obvykle aplikuje fluoridový lak nebo gel pro upevnění zubní skloviny. Dentální hygienista nejenom provede čištění zubu, ale také zpracuje individuální doporučení pro dodržení každodenní hygieny pomocí zubních past, kartáčku a zubních nití.

Pro prevenci zubního kazu u dětí se doporučuje ihned po hygienickém úkonu provést důkladnou kontrolu k odhalení hlubokých rýh a prohloubení a zajistit jejich hermetizaci speciálními materiály - pečetění fisur.

Kdy byste se měli uchýlit k profesionální hygieně?

Zubní lékaři doporučují navštívit hygienistu před léčením zubů.

1. Preventivní postupy mají pozitivní vliv na dásně a při zhotovení výplně je to velmi důležitý bod.

2. Nepřítomnost zubního plaku umožní zubaři odhalit kaz v raném stadiu.

3. Po hygienickém čištění je snazší si zvolit odstín výplňového materiálu.

Mnoho pacientů po ukončení léčby s úlevou věří, že se zbavili návštěv u zubaře na dlouhou dobu. Ale musíte si uvědomit, že váš organismus neustále bojuje s bakteriemi (v dutině ústní bakterie žijí a množí se po celou dobu a intenzita jejich působení přímo přispívá k rozvoji zubního kazu). Úspěch tohoto boje závisí na stavu vašich zubů a imunitního systému.

Chcete-li zachovat krásu chrupu, je třeba nejméně jednou za šest měsíců navštívit hygienistu. Ale v období ortodontické léčby (zpravidla je dostatečně dlouhá) je nutnost profesionální hygieny častější, aby se minimalizovalo riziko komplikací. Pacient by měl udržovat dokonalou čistotu zubů, a proto je třeba navštěvovat hygienistu každé tři měsíce.

V dnešní době si většina lidí uvědomuje, jak je důležité mít zdravý a krásný chrup. Tento postoj je potřeba pěstovat od dětství.