Ul.Korunní 810/104, Praha-Vinohrady
+420 777 52 88 99

Extrakce zubu moudrosti

Hlavní » Extrakce zubu moudrosti

Extrakce zubu moudrosti.

Co je nutné udělat, pokud bolí zub moudrosti a zároveň otéká dáseň. Vytrhnout, nebo ne?

Třetí stoličky, známé jako zuby moudrosti, se obyčejně začínají prořezávat nejdříve kolem 17. roku. Jestliže se neobjeví do 25 let, znamená to, že je buď nemáte, nebo pro ně neni dostatek místa v čelisti.

Jestliže se zub moudrosti prořezal bez problémů, má v čelistním oblouku dostatek místa i správnou polohu, nepoškozuje okolní sliznici a zuby, není extrakce nutná.

Stává se, že zub moudrosti se zcela neprořeže a zůstává částečně překryt sliznicí. Mezi zubem a sliznicí vzniká místo, ve kterém může docházet k opakovaným zánětům. V tomto případě pomůže chirurgické odstranění zbytku sliznice.

Velmi často se zub moudrosti nemůže prořezat, protože leží v lůžku ve špatném úhlu vůči sousedním zubům. Tato poloha leckdy snižuje kvalitu přijímání potravy a může způsobít následující závažnější onemocnění:

-zánět dásně kolem osmiček

-zvýšená kazivost sedmiček

-vznik abscesu(váčku s hnisem) a popřípadě jeho rozšíření do okolních tkání

-deformace zkusu(většinou dolní čelisti), způsobená tlakem osmiček na sousední zuby

V těchto případech doporučují lékaři problémový zub vytrhnout.

Někdy vyroste pouze jedna osmička, která nemá analogický zub proti sobě v horní, či dolní čelisti. Postupem času vždy dochází k odírání protilehlé dásně. Může vést až ke vzniku karcinomu v oblasti oděru. Lidé tuto hrozbu neznají, měli by se vždy s lékařem poradit a domluvit se na odstranění této problematické osmičky, které je nutné.

Každý člověk má jinak založené kořeny zubů moudrosti, a proto i jejich extrakce probíhá různě. Některé lehce vytáhneme, u jiných je nutný jednoduchý chirurgický zákrok.