Ul.Korunní 810/104, Praha-Vinohrady
+420 777 52 88 99

Po chirugickému zákroku

Hlavní » Po chirugickému zákroku

Dutina ústní je oblast, v níž se provádí hodně chirurgických zákroků, od jednoduchých extrakcí zubů až po komplexní operace, které řeší problémy s kostí a měkkými tkáněmi kolem zubů. Všechny tyto zásahy vyžadují dodržení určitých pravidel po jejich provedení.

Striktně dodržujte všechno, co Vám Váš lékař doporučí.

Pouze lékař Vám přesně řekne, co smíte a nesmíte dělat po každé konkrétní operaci, abyste se rychle uzdravili.

Několik základních a důležitých doporučení si můžete přečíst na následujících řádcích.

Způsoby kontroly krvácení.

Prvních několik hodin po operaci bude rána mírně krvácet, to je normální. Také se nebojte, pokud slina bude mít narůžovělou barvu. Krvácení se může prodloužit, pokud berete léky, které snižují srážlivost krve, nebo pokud jste v nedávné době užívali aspirin. Nicméně, jestliže krvácení pokračuje bez zjevného důvodu i druhý den, měli byste okamžitě jít k lékaři.

Abyste nevyprovokovali krvácení, dodržujte několik jednoduchých pravidel:

- nežvýkejte jídlo na operované straně

- nekuřte hned, popř. nějakou dobu po operaci

- opatrně vyplachujte ústa a nevysávejte nic z rány

- nepijte nápoje brčkem

- první den po zákroku nečistěte zuby na operované straně čelisti

Aby nedošlo ke krvácení v noci, měli byste se pokusit spát s podloženou hlavou. Můžete použít několik polštářů.

Krvácíte-li i druhý den po zákroku bez zjevného důvodu, měli byste se okamžitě obrátit na lékaře.

Způsoby snížení bolesti a otoku.

Bolest je naprosto normální reakce organismu po každé operaci. Obvykle, pokud je to nutné, lékaři předepisují pacientům analgetika. Můžete je brát, ale jestli nepomáhají a bolest se zesiluje, měli byste opět navštívit lékaře.

Otok je také normální reakce na chirurgické zákroky. Ve většině případů se po operaci postupně zvětšuje a dosahuje svého maxima třetí den. Pak začne ustupovat.

V případě, že otok roste i po této lhůtě, neodkládejte návštěvu lékaře.

Aby nedošlo ke zvětšení otoku, nespěte na operované straně a nezahřívejte ji. Naopak, v prvních hodinách po operaci aplikujte ledový obklad zabalený v ručníku po dobu 20 minut, poté nechte 20 minut odpočinout a přiložte znovu.

Prevence zánětu

Aby se zabránilo zánětu, měli byste brát antibiotika, pokud je předepíše Váš lékař.

Pokud kouříte, pak v prvním týdnu po operaci se snažte zdržet kouření. Nejlepší je nekouřit co nejdéle, aby nedošlo ke zhoršení situace a stavu. Také se snažte nežvýkat na operované straně.

V případě, že prvních pár dnů po operaci teplota stoupne na 38°C, nebojte se. Je to přirozená reakce a snižovat teplotu pomocí léků není nutné. Nicméně, pokud teplota je vyšší déle než dva dny, nebo stoupne nad 38°C, pak ihned navštivte lékaře.

Čištění dutiny ústní po operaci

Po operaci nebude možné dodržovat v plném rozsahu ústní hygienu, zvláště operované oblasti. Problém je v tom, že zrovna v této době musíte věnovat hygieně zvláštní pozornost. Proto se předepisuje vyplachování speciálními roztoky, které mají antiseptický účinek a zabraňují vzniku mikrobiálního plaku.

Vyplachování ale musíte zahájit až druhý, někdy i třetí den. První den to může způsobit krvácení a ztrátu krevní sraženiny, která je důležitá pro ochranu zubního lůžka. Jestli nejsou speciální indikace, pak můžete vyplachovat chlorhexidinem 0,2%. Nedoporučujeme intenzivní proplachování. Pouze naberte teplý roztok do úst a držte 1-3 minuty v místě chirurgického zákroku.

V prvních dvou týdnech je nutné pečlivě odstraňovat z operovaných oblastí zbytky jídla měkkým zubním kartáčkem. Mimo tyto oblasti si můžete čistit zuby obvyklými způsobem, a to i obzvlášť důkladně, aby se zabránilo šíření zubního plaku.

Stravování

Po operaci zkuste pít teplé nebo studené nápoje, ne však horké, aby nedošlo ke krvácení nebo popálenině. V žádném případě nežvýkejte na operované straně po dobu dvou týdnů. Přitom se doporučuje jíst plnohodnotně - dokonce i když dodržujete dietu, je lepší ji pozastavit, protože správná výživa je pro hojení velmi důležitá.

A nejdůležitější informace - pokud máte obavy, bolest nebo otázky - volejte na tel. 777 52 88 99.