Ul.Korunní 810/104, Praha-Vinohrady
+420 777 52 88 99

Trauma zubů

Hlavní » Trauma zubů

Trauma dočasného zubu.                                                    Telefon první pomoci (krizové stomatologie): 777 52 88 99.

Pokud si dítě vyrazí mléčný zub a ten úplně vypadne, nemusíte mít obavy, na jeho místě se prořezá definitivní. V případě naražení, částečného poškození dočasného zubu nemanipulujte s ním. Vložit mléčný zub zpět není možné. Jestliže se zub pohybuje – NEPOKOUŠEJTE se jej vložit na původní místo, nebo jakkoliv upravovat jeho polohu. Může to vést k poškození zárodku definitivního zubu!

Zklidněte dítě a neprodleně navštivte zubního lékaře.

Trauma definitivního zubu. Tady je všechno jinak...

Je-li zub zcela vyřazen z alveolu:

- Nejprve zkuste najít vyřazený zub.

- Držte vyřazený zub pouze za korunkovou část (nejbělejší část zubu viditelná v dutině ústní). Nedotýkejte se kořene zubu!

- Omyjte zub studenou tekoucí vodou po dobu maximálně10-15 sekund.

- Snažte se opatrně umístit zub do jeho původního místa v chrupu. Nebojte se, pokud si nemůžete zub plně vložit.

- Skousněte kousek vaty nebo gázy mezi zuby pro fixaci zubu v alveolu.

Pokud z nějakého důvodu není možné propláchnout zub a vrátit ho zpátky (nebo máte strach), je důležité vytvořit podmínky pro zachování neporušených zubních tkání do návštěvy u lékaře. Proto je nutné umístit zub do transportního prostředí, a to:

- Poproste dítě, které si vyrazilo zub, aby nasbíralo malé množství slin do sklenice a vložte do ní vyřazený zub. Při absenci nádoby poproste dítě, aby drželo zub v ústech mezi dolní čelistí a tváří, či pod jazykem.

- Jestli je to možné, dejte vyřazený zub do nádoby se studeným mlékem.

- Pokud jste v exotických zemích, lze použít KOKOSOVÉ mléko místo obyčejného.

- Neprodleně navštivte zubního lékaře.

- POZOR! Nepoužívejte vodu jako transportní médium, protože by mohlo dojít k poškození buněk zubu. Proč musíme být velmi opatrní při manipulaci s úplně vyřazeným zubem? Dotyk a také vysušení kořenu vede k zániku buněk závěsného aparátu zubu na jeho povrchu.

Z tohoto důvodu by zub neměl být mimo ústa po dlouhou dobu. Buňky na povrchu zubního kořene zůstanou životaschopné v jakémkoliv izotonickém roztoku po dlouhou dobu. Ideálními izotonickými roztoky jsou: mléko, včetně kokosového, vlastní slina pacienta, fyziologický roztok, který lze zakoupit v každé lékárně. Při umístění zubu do NEizotonického roztoku, například, do vody, může dojít k zániku buněk vyřazeného zubu v důsledku rozdílu osmotického tlaku uvnitř buněk a kapaliny, ve které je zub umístěn.

Čím dříve bude zub vrácen na své původní místo v alveolu, tím je větší šance na jeho záchranu.

Telefon první pomoci (krizové stomatologie): 777 52 88 99.