Ul.Korunní 810/104, Praha-Vinohrady
+420 777 52 88 99

Proč léčit mléčné zuby

Hlavní » Proč léčit mléčné zuby

Proč léčit mléčné zuby

Některé rodiče vůbec neřeší, když se dítěti kazí mléčné zuby. Argumentují tím, že na jejich místě vyrostou nové. Bohužel není to tak jednoduché.

Malé dětské zoubky, miniaturní kopie stálých zubů, se stejnými kořeny a kanály, nervy a cévami. A, bohužel, i se stejnými problémy.

K čemu jsou dětem zuby

1. Dočasné zuby se podílejí na plnohodnotném žvýkání. Zažívací funkce je přímo závislá na zdraví zubů, což je zvláště důležité pro rostoucí dítě. Žvýkání nemocnými a zničenými zuby je velmi obtížné a dokonce i nemožné. Špatně přežvýkané jídlo je velká zátěž pro žaludek a střeva, a to nejen pro dítě, ale i u dospělých. Kromě toho přítomnost všech zubů a plnohodnotné žvýkání stimuluje růst čelisti, formuje správné proporce obličeje.

2. Mléčné zuby se podílejí na rozvoji řeči a správné výslovnosti, což je velmi důležité, protože vytvořené komunikační schopnosti a výslovnost zůstává stále a v budoucnu se těžce koriguje. Předčasné odstranění předních zubů vede k rozvoji nesprávné řeči u dítěte.

3. Dočasné zuby "drží" prostor pro stálé zuby a stimulují růst čelisti při jejich prořezávání. Předčasná ztráta mléčných zubů (více než 1,5 roku před jejich náhradou) vede k posunu a někdy i ke zkřížení stálých zubů, které způsobuje formování nesprávného skusu a později nutnost ortodontické léčby.

Při neléčeném kazu mléčných zubů může dojít k následnému zánětlivému procesu u kořene a okolní tkáně, vede k infikování zárodku stálého zubu. Zárodky jsou umístěny přímo pod mléčnými zuby, proto se infekce snadno dostane do čelisti, napadne je a ovlivní tak jejich budoucí stav. Nově prořezané stálé zuby jsou již poškozené.

4. Estetika. Pro děti je jejich vzhled velmi důležitý, téměř více než pro dospělé. Zdravé krásné zuby jsou znamením síly a sebevědomí. Děti se zdravým krásným chrupem se cítí mezi svými vrstevníky lépe než děti s nemocnými, nebo ošklivými zuby (zničenými kazem). Dítě s krásným úsměvem je otevřenější, osvobozenější a emocionální.